W Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego rozpoczął się nowy projekt, który ma na celu zbadanie procesu i neuronalnych podstaw nauki czytania w systemie Braille’a. Czytanie jest umiejętnością, która otwiera możliwość uczestniczenia w kulturze i zdobywania wiedzy. Wiele wiemy już o mechanizmie czytania w czarnodruku, przez osoby widzące, a także nad zaburzeniami tej umiejętności, jednak badań związanych z czytaniem w systemie Braille’a jest bardzo mało.

Jeśli jesteś rodzicem dziecka niewidomego, które uczy się czytać w systemie Braille’a, serdecznie zachęcamy do zgłoszenia się do udziału w badaniu!

Pokrywamy koszty noclegu na miejscu dla dziecka i opiekuna. Jednorazowo za badanie uczestnicy otrzymują także 1000 PLN.

Więcej informacji, kontakt do badaczy, a także możliwość zgłoszenia dziecka do udziału w badaniu można znaleźć na stronie internetowej projektu:

brajl.nencki.gov.pl

Sens zajęć

Uruchomienie i kształcenie artystycznych i fizycznych umiejętności uczestników w sposób, który pozwoli na sceniczne działanie. Śpiew, mowa i gest są niezależne od możliwości widzenia i w bezpiecznej przestrzeni można je rozwijać z pominięciem problemu niepełnosprawności. Osoby biorące udział w zajęciach będą pracowały nad piosenką, wierszem, prozą lub etiudą aktorską – samodzielnie bądź parach. Znaczna cześć spotkań będzie poświęcona pracy nad tekstem, rozumieniu treści, analizie i interpretacji, czy też rozmowie o sztuce jako takiej. Uzupełnieniem będzie praca w przestrzeni (ruch i gest) oraz emocje.

Cel zajęć

Przygotowanie krótkiej etiudy teatralnej możliwej do zaprezentowania na żywo lub przed kamerą. Pośrednim, choć być może ważniejszym celem jest kontakt ze sztuką i rozwój własnej ekspresji Uczestnika.

Sposób pracy

Cykl ośmiu-dziesięciu cotygodniowych zajęć w parach w siedzibie Fundacji CEDUNIS. Zajęcia trwają półtorej godziny plus przerwa, a rozpoczynają się rozgrzewką lub wprowadzeniem. Na sali podczas zajęć może przebywać Opiekun Osoby Niepełnosprawnej oraz Osoba z Fundacji.

Prowadzący

Maciej Ciechomski. Aktor i reżyser amator. Uczył się na zajęciach pantomimy Stefana Niedziałkowskiego, warsztatach w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu, na warsztatach śpiewu Olgi Szwajgier, teatru fizycznego, tańca butoh, i innych. Wyreżyserował i zrealizował dwa spektakle („Róże” w 2013 roku i „Pieśń pieśni Shir Hahirim” w 2015 roku). Wystąpił w kilkudziesięciu etiudach filmowych, teledyskach i reklamach. Przeprowadził kilka jednorazowych warsztatów teatralnych i aktorskich („Trzeba mieć odwagę”, „Nienapewność”, „Gestalt-Meisner”) i kilkadziesiąt stałych zajęć aktorskich dla amatorów i profesjonalistów. Jest ojcem niewidzącego, autystycznego osiemnastolatka Melchiora.

Udział w zajęciach jest bezpłatny!

Zapisy pod numerem: +48 667 958 040

---

Opinia uczestnika:

„Pierwsze zajęcia, które pozwoliły mi na tak głęboki rozwój moich predyspozycji w tak krótkim czasie, na tak niedużej przestrzeni. Odkrywanie największych barier, wyzwań i sfer własnej osobowości. Podejmowanie najprostszych zadań aktorskich zakrawających o abstrakcje, a nawet absurd. Doświadczenie paradoksu, które później pozwala na bardziej świadome bycie na scenie i nie tylko. Co lubię? Jak się czuję? Jak reaguję na otaczający mnie świat? Aktor powinien znać samego siebie, nim wejdzie w skórę granej postaci.”    

Mikołaj

---

NIE BÓJ SIĘ CHCIEĆ … W tym roku, w dniach 29.09-15.10, pod takim właśnie hasłem będzie odbywał się Warszawski Festiwalu Kultury bez Barier, organizowany przez Miasto Stołecznego Warszawa, Fundację Kultury Bez Barier i instytucje kultury z Warszawy oraz innych miast. Ideą Festiwalu jest zniesienie wszelkich przeszkód uniemożliwiających wielu osobom swobodny dostęp do wydarzeń, miejsc i tekstów kultury.

Tegoroczne hasło Festiwalu NIE BÓJ SIĘ CHCIEĆ odzwierciedla jego ideę – by ci, którzy kulturę tworzą chcieli ją kierować do jak największej liczby odbiorców, bez względu na ich ograniczenia, a ci, do których ta oferta jest adresowana – nie bali się chcieć z niej korzystać.

Zrealizowane dotychczas 4 edycje wydarzenia (jeszcze pod nazwą Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier) pokazały, że jest to inicjatywa przyjęta z wielkim zainteresowaniem zarówno instytucji, których z roku na rok przybywa, jak i samych uczestników. Wystarczy spojrzeć na wyniki: w 2013 roku, kiedy odbył się pierwszy WTKBB w 20 instytucjach odbyło się 51 wydarzeń, rok później było ich już 90 w 45 instytucjach, rok 2015 i 2016 – to kolejne fantastyczne wynik – ponad 150 wydarzeń w blisko 100 instytucjach – i już nie tylko warszawskich, ale także z kilkunastu innych miastach w całej Polsce! W ciągu 4 latach udało nam się zgromadzić na imprezach, wystawach, spektaklach i warsztatach udostępnianych w ramach WTBB ok. 5 000 uczestników! WFKBB to już rozpoznawalna marka - potrzebna i ważna na mapie wydarzeń kulturalnych – tak w Warszawie, jak i poza nią.

Przed nami piąta edycja wydarzenia – jubileuszowa. Zmieniamy jego nazwę – na Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier, a także czas trwania - festiwalowe wydarzenia zaplanowane są w dłuższym okresie – od 29 września do 15 października. Festiwal ma też wyjątkowego partnera – jest nim Disney Polska. Wspólne, niezwykle satysfakcjonujące działania Fundacji Kultury bez Barier z Disney Polska na rzecz udostępnienia bajek dla dzieci stały się inspiracją do tego, by hasłem przewodnim  tegorocznego Festiwalu stał się tytuł najważniejszej piosenki z filmu „Zwierzogród”. Motto V WFKBB brzmi więc NIE BÓJ SIĘ CHCIEĆ. Oprócz niezwykle pozytywnego przesłania wpisanego w te słowa, nie bez znaczenia przy wyborze był również fakt, iż „Zwierzogród” jest pierwszą bajką Disneya pokazaną dzieciom niewidomym i głuchym w wersji z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących i tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Zmiana nazwy o nowe hasło wiążą się również z odświeżeniem identyfikacji wizualnej Festiwalu, który ma teraz nowe logo i nowoczesną i funkcjonalną stronę internetową.

Kina, teatry, galerie, muzea i wszystkie inne miejsca festiwalowych wydarzeń przygotowały wartościową i bogatą ofertę artystyczną – odpowiednio dostosowanych pokazów filmowych, spektakli, wystaw, warsztatów.

Dostępność Festiwalu to:

 •  Dostęp do informacji – dostępna strona www zgodna ze standardem WCAG 2.0, dostępne materiały promocyjne
 •  Dostępne zaproszenia – w edytowalnych dokumentach, wideozaproszenia w Polskim Języku Migowym (PJM), zaproszenia w łatwym tekście
 •  Komunikacja – zapewniamy kontakt z organizatorami w dostępnej dla poszczególnych grup odbiorców formie, m.in. z widzami Głuchymi kontaktujemy się mailowo oraz przez SMSy.
 •  Doświadczony i przeszkolony zespół – Festiwal tworzą eksperci ds. dostępności, osoby z niepełnosprawnościami, koordynatorzy dostępności w poszczególnych instytucjach oraz przeszkoleni z obsługi widzów z różnymi niepełnosprawnościami wolontariusze
 •  Asystent- wolontariusz – zapewniamy naszym widzom z niepełnosprawnością wzroku asystentów-wolontariuszy
 •  Dostępność ekonomiczna wydarzeń – większość wydarzeń jest bezpłatna albo bilety są w specjalnej festiwalowej cenie
 •  Dostępność wydarzeń – w zależności od grupy docelowej zapewniamy audiodeskrypcję, materiały dotykowe, napisy dla niesłyszących, tłumaczenie na Polski Język Migowy, pętlę indukcyjną oraz materiały w łatwym tekście.

Kultura jest obszarem wolnym od wykluczeń, stereotypów, kalek myślowych i lęków, których źródłem zwykle jest niewiedza. Kultura ma nas łączyć, być przestrzenią spotkania – mówi Anna Żórawska z Fundacji Kultury Bez Barier. – Chcemy, by ci, którzy kulturę tworzą chcieli ją kierować do jak największej liczby odbiorców, bez względu na ich ograniczenia, a ci, do których ta oferta jest adresowana – nie bali się chcieć z niej korzystać. Podejmując każdego dnia wysiłki na rzecz równego dla wszystkich dostępu do kultury, Fundacja Kultury bez Barier stara się nie tylko o zrozumienie ze strony ludzi instytucji kultury czy pełnosprawnej i bogatszej części społeczeństwa. Stara się także aktywizować osoby z niepełnosprawnością czy żyjące w ubóstwie, namawia je do przełamania wewnętrznych barier, do nabrania odwagi i chęci na marzenia. V Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier będzie, podobnie, jak działo się to w poprzednich edycjach, wydarzeniem integrującym polskie społeczeństwo i uwrażliwiającym na potrzeby osób wykluczanych ze zwykłej codzienności życia społeczno- kulturalnego. Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier organizowany jest przez Fundację Kultury Bez Barier i Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Partnerem festiwalu jest Bemowskie Centrum Kultury, a tegorocznym koordynatorem – TR Warszawa.

Pobierz broszurę >

 

Z okazji 5. Jubileuszowej edycji, zamiast Tygodnia, jest Festiwal Kultury Bez Barier. Tak jak zawsze, we współpracy z Tr Warszawą oraz Miastem Stołecznym Warszawa, przygotowaliśmy różnorodne wydarzenia, od spektakli, przez warsztaty, po wystawy i oprowadzenia. Pojawią się także nowości, jak minifestiwal filmowy bez barier, który odbędzie się w kinie Elektronik w Warszawie. 6-8 października pokażemy filmy bez barier – polskie, zagraniczne, obyczajowe, komedie, dramaty…Będą różne tytuły, filmy nowe i starsze, a to co je będzie łączyło to audiodeskrypcja i napisy dla niesłyszących/tłumaczenie na język migowy.

Tak jak w poprzednich latach, wydarzenia będą się odbywały nie tylko w stolicy, ale także w innych miastach w Polsce. Już teraz zapraszamy do Stalowej Woli, Lublina, Krakowa, Poznania, Białegostoku, Rzeszowa, Gdyni, Zielonej Góry, Wałbrzycha, Wrocławia, Katowic i Olsztynka.  A to nie koniec listy miast w których się odbędą spektakle, oprowadzania, wystawy dostępne dla wszystkich.

Najważniejsi w Festiwalu są nasi odbiorcy, dlatego już teraz zapraszamy do wspólnego uczestnictwa w wydarzeniach bez barier, i zachęcamy do śledzenia naszego profilu na Facebook, jak też strony internetowej, która ruszy na początku września.

Udostępniajcie informację, zapraszajcie znajomych, świętujmy te 17 dni w jak najszerszym gronie.

Twórzmy razem kulturę bez barier! Do zobaczenia we wrześniu!

Organizatorzy V WFKBB

Zapraszam Cię do wypełnienia formularza:
Dzień dobry,

jesteśmy fundacją działającą w obszarze zdrowia. Zwracamy się z uprzejmą prośbą o wypełnienie niniejszej, bardzo krótkiej ankiety, dotyczącej profilaktyki raka piersi. Wyniki pozwolą nam ocenić, czy przygotowywane przez nas wsparcie systemowej opieki zdrowotnej, spotka się z Pań zainteresowaniem. Ankieta jest anonimowa, a odpowiedzi w niej udzielone posłużą wyłącznie celom badawczym w wyżej wymienionym zakresie.

Za poświęcony czas serdecznie dziękujemy!

Zespół Fundacji Centrum Innowacji i Rozwoju.
www.fundacjacentrum.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ

Prosimy o przekazanie 1%
KRS 0000230693

Koniecznie proszę wpisać w rubryce cel szczegółowy: Diagnoza funkcjonalna dzieci niewidomych i słabowidzących

 • chcesz lepiej przygotować się do egzaminów?
 • chcesz zwiększyć swoje umiejętności językowe?
 • czytaj szybciej, mów płynniej, zrozum więcej!

 

English ­– speak, touch, see, click to kurs prowadzony w nowoczesny sposób
z wykorzystaniem modeli 3D, laptopów i tabletów. Zajęcia będą przystosowane do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku. Zapewniamy materiały w powiększonym druku, wydruki brajlowskie i rysunki dotykowe.

 

Zajęcia prowadzone będą 2 razy w tygodniu po 60 minut w 4 lub 6 osobowych grupach. *

Koszt dla jednej osoby to tylko 30 złotych za godzinę!

 

Startujemy już w 11 maja! Nie zwlekajcie, ilość miejsc ograniczona!

 

Pierwsze zajęcia poziomujące odbędą się 11.05 i 12.05 o godz. 18:00 w Poradni CEDUNIS przy ul. J. i J. Śniadeckich 23 lok. 1A w Warszawie.

 

Na każdego uczestnika czeka niespodzianka!

 

Zajęcia poprowadzi dr Jarosław Wiazowski
 

anglista, tyflopedagog, specjalista do spraw technologii wspomagających. Przez wiele lat prowadził zajęcia języka angielskiego w Szkole dla Niewidomych
w Laskach. Uczył dzieci i osoby dorosłe z niepełnosprawnością wzroku również
w Norwegii, Stanach Zjednoczonych i Republice Południowej Afryki. W RPA pracował jako doradca metodyczny pomagając tworzyć edukację włączającą. Autor wielu publikacji poświęconych nauczaniu języka angielskiego osób
z niepełnosprawnością wzroku oraz technologiom asystującym dla osób z dysfunkcją wzroku, sytuacji niewidomych na świecie oraz edukacji włączającej w Afryce. 

 

Zapisy na zajęcia pod numerem: 48 739 011 999 lub 48 667 958 040

 

* Grupy ruszą po zgłoszeniu się minimum 4 osób.

Przekaż swój 1%
FUNDACJA NA RZECZ CENTRUM EDUKACYJNEGO
DLA UCZNIÓW NIEWIDOMYCH I SŁABOWIDZĄCYCH CEDUNIS

02-757 WARSZAWA
Ul. PORY 61 /113
KRS: 0000329042
NIP:  5222923825,  REGON: 141842155
NR KONTA: 45 1950  0001 2006 1715 5519 0002

Poradnia CEDUNIS zaprasza na konsultacje psychologiczne dla osób niewidomych i słabowidzących, ich rodzin i bliskich. 

NIE DZIELI NAS NIC to hasło, które za sprawą Miasta Stołecznego Warszawy, Fundacji Kultury Bez Barier oraz warszawskich instytucji i organizacji kulturalnych staje się rzeczywistością. Jeśli więc masz ochotę na rodzinną wizytę w muzeum lub teatralny wieczór ze znajomymi, to po prostu zrób to i zapomnij o swoich ograniczeniach. Podczas Warszawskiego Tygodnia Kultury bez Barier brak kasy, czasu czy niepełnosprawność nie stanowią żadnego problemu.

Na przełomie września i października (23.09-2.10 oraz 7-9.10) rusza czwarta edycja Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier, a wraz z nim możliwość swobodnego korzystania z oferty stołecznych teatrów, kin, galerii i muzeów. Na czas festiwalu definitywnie znosimy bariery dotyczące dostępności. Dzięki zastosowaniu audiodeskrypcji, tłumaczenia na język migowy, pętli indukcyjnych oraz odpowiednich informacji na temat dostępności wydarzeń i miejsc, dostosowujemy wybrane spektakle, projekcie kinowe i wystawy dla osób z niepełnosprawnością sensoryczną, intelektualną i ruchową. Wraz z wolontariuszami szukamy sposobu na ułatwienie seniorom i rodzicom z małymi dziećmi wizyty w instytucjach kultury, a za sprawą darmowych wydarzeń i biletów w promocyjnej cenie ograniczamy wykluczenie finansowe. Krótko mówiąc pozbywamy się mentalnych podziałów i fizycznych ograniczeń.

- We współpracy z Fundacją Kultury bez Barier dbamy o to, aby stołeczna oferta kulturalna była w coraz większym stopniu dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach podejmowanych działań kupujemy sprzęt do audiodeskrypcji i pętle indukcyjne do kas, szkolimy pracowników obsługi widza, dostosowujemy strony internetowe miejskich instytucji do potrzeb osób niepełnosprawnych. W stolicy dzieje się dużo w zakresie udostępniania kultury. Uważam, że jesteśmy wzorem dla innych miast Polski - mówi Hanna Gronkiewicz – Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

IV WTKBB to ponad 150 wydarzeń, które odbywają się w stołecznych instytucjach kultury oraz w wielu innych miastach Polski m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Lublinie. W tegorocznym programie imprezy znajdują się m.in. „Mamma Mia” Teatru Muzycznego Roma, wystawa „Bogactwo” w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki czy zwiedzanie Muzeum im. Fryderyka Chopina. Informacje na temat stopnia przystosowania poszczególnych wydarzeń dostępne są w katalogu festiwalu oraz na stronie wtkbb.pl.

 

Festiwal jest współorganizowany przez Fundację Kultury Bez Barier, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy , Bemowskie Centrum Kultury i Teatr Ochoty - Ośrodek Kultury Teatralnej.

Podsumowanie poprzednich edycji:

W ciągu dotychczasowych trzech edycji (2013, 2014, 2015) odbyło się ok. 300 wydarzeń, w których udział wzięło 4000 uczestników. W 2015 roku po raz pierwszy wydarzenia bez barier odbyły się także poza Warszawą, w 14 instytucjach w 13 miastach. Nowością i sukcesem 3. edycji było zorganizowanie większej liczby wydarzeń dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Dane szczegółowe:

2013 – 51 wydarzeń w 20 instytucjach w Warszawie, ponad 1000 uczestników

2014 – 90 wydarzeń, 45 instytucji, ponad 1500 uczestników

2015 – 105 wydarzeń, 1300 uczestników; po raz pierwszy wydarzenia również poza Warszawą (14 instytucji w 13 miastach), 46 wydarzeń, 200 uczestników

 

Kulturę wyobrażamy sobie od samego początku jako miejsce spotkań, gdzie nie ma ograniczeń, gdzie na jednym wydarzeniu, w jednej przestrzeni każdy, bez względu na ewentualne bariery znajdzie coś dla siebie. Zaczęliśmy od myślenia o osobach z niepełnosprawnościami, jednak od zawsze wiedzieliśmy, że nasze marzenia na tym się nie kończą. Z roku na rok udaje nam się zrobić coraz więcej. WTKBB jest tego najlepszym dowodem. Uczestnicy wydarzeń bez barier nie wyobrażają sobie już rzeczywistości bez tego festiwalu – tłumaczy Anna Żórawska z Fundacji Kultury Bez Barier.

Liczba godzin: w zależności od potrzeb

Forma: warsztatowo-wykładowa

Prowadzący: dr Małgorzata Paplińska, dr Joanna Witczak-Nowotna

Materiały: autorskie materiały dla uczestników szkolenia w czarnym druku i brajlu, przykładowe rysunki dotykowe z podręczników szkolnych, zestawy ćwiczeń dla uczniów słabowidzących

Przykładowy program szkolenia

 • Następstwa funkcjonalne schorzeń wzroku
 • Brajl i specyfika czytania dotykowego
 • Wykorzystanie technologii wspomagających w edukacji i komunikacji ucznia z niepełnosprawnością wzroku
 • Dostosowanie treści programowych do możliwości ucznia z niepełnosprawnością wzroku
 • Zasady komunikacji w klasie wynikające z obecności ucznia niewidomego lub słabowidzącego
 • Adaptacja materiałów dydaktycznych do brajla i modyfikacja zadań/poleceń z uwzględnieniem potrzeb i możliwości ucznia niewidomego
 • Adaptacja materiałów dydaktycznych i modyfikacja zadań/poleceń z uwzględnieniem potrzeb i możliwości ucznia słabowidzącego
 • Edukacja graficzna ucznia z niepełnosprawnością wzroku
 • Jak być przewodnikiem osoby niewidomej – podstawowe techniki poruszania się z przewodnikiem
 • Samodzielność ucznia z niepełnosprawnością wzroku w życiu szkoły, itp.

CENA w zależności od miejsca realizacji warsztatów i liczby godzin